Ačkoliv ženy tvoří polovinu populace, v IT a technologických oborech jich pracuje méně než pětina. Podle nového průzkumu připraveného pro iniciativu Women in Tech agenturou IPSOS je prosazení se v oboru ICT obtížnější pro ženy než pro muže. Navzdory řadě odrazujících faktorů respondentky vidí postupné zlepšování situace na trhu práce.
„Výsledky průzkumu jednoznačně ukazují, že i přes postupné zlepšování situace žen v technologických oborech je zde stále mnoho prostoru pro změnu. Rovné příležitosti nejsou jen otázkou spravedlnosti, ale také klíčovým faktorem pro inovace a ekonomický rozvoj,“ říká Linda Štucbartová, ambasadorka iniciativy Women in Tech. „Je zásadní, aby se technologie a inovace rozvíjely s ohledem na potřeby celé společnosti, což zahrnuje plné zapojení žen. Právě podpora mentoringu, vzdělávání a boření stereotypů jsou kroky, které nám pomohou dosáhnout skutečné rovnosti.“
Přes dva tisíce žen s přímou, nepřímou i nulovou zkušeností v oboru odpovídaly v novém průzkumu, který se věnuje uplatnění a příležitostem pro ženy v technologických oborech. Specifické otázky pak byly určeny těm respondentkám, které mají osobní zkušenost s prací v IT. Téměř 80 % z nich vidí uplatnění žen v IT a technologiích jako obtížnější než mužů. Zároveň si však 60 % z těchto respondentek myslí, že se situace zlepšuje. Platová nerovnost, výhradně mužský kolektiv, předsudky vůči ženám i málo času na péči o rodinu označují ženy za hlavní důvody, které je mohou odrazovat od kariérního uplatnění v IT.
Klíčové výsledky průzkumu:
- Přetrvávající nerovnost: Více než 79 % žen s osobní zkušeností z technologických oborů vnímá, že uplatnění v těchto profesích je pro ženy složitější než pro muže. Rovnost příležitostí vnímá pouze pětina respondentek, přičemž žádná z nich nesdílí názor, že by situace byla složitější pro muže.
- Odrazující faktory: Mezi nejčastěji zmiňovanými důvody, které mohou ženy odrazovat od práce v IT, jsou nižší platové ohodnocení ve srovnání s kolegy (16 %), existující předsudky a stereotypy (13 %), náročnost v kombinaci s rodinnými povinnostmi (13 %) a převaha mužského kolektivu (12 %). Tyto faktory často vedou k pocitům diskriminace a nedostatečného respektu na pracovišti.
- Optimismus do budoucna: Přes 68 % žen s osobní zkušeností v technologických oborech však uvádí, že se situace zlepšuje, a 10 % respondentek vidí změny jako rychlé a pozitivní. Pouze 3 % žen se domnívají, že jejich pozice v tomto oboru se zhoršuje.
- Vliv překážek na zájem o obor: Uvedené komplikace by od práce v technologii zcela odradily 34 % žen, dalších 35 % uvádí, že by je tyto faktory neodradily, a 30 % by se rozhodovalo na základě konkrétních okolností.
Průzkum se zaměřoval na široké spektrum respondentek z celé ČR, od zaměstnankyň a manažerek až po podnikatelky, které se pohybují v technologických a IT oborech. Probíhal prostřednictvím online dotazníku v polovině října letošního roku na vzorku 2100 žen ve věku 19–65 let z celého Česka. Necelých 10 % dotazovaných žen pracuje či pracovalo v technologických oborech, dalších téměř 50 % dotazovaných má s oborem zprostředkovanou zkušenost díky rodině nebo přátelům. Něco přes 40 % dotazovaných pak s prací v technologických oborech nemá vlastní ani nepřímou zkušenost.