V online nakladatelství Pointa vyšla minulý týden knížka Podzemí slov, v níž čtenáři prostřednictvím krátkých kapitol nahlédnou pod povrch jazyka, jejž všichni používáme dnes a denně. Objeví taje denně používaných slov a možná v tom všem najdou i paralely s životem jako takovým. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se rumu říká zrovna rum? Víte, co to znamená, když vám majitel e-shopu řekne, že právě ponížil ležáky? Kniha by mohla zaujmout čtenáře, kteří mají rádi češtinu a kteří se alespoň tu a tam zamyslí, proč vlastně mluvíme tak, jak mluvíme.
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se rumu říká zrovna rum? Víte, co to znamená, když vám majitel e-shopu řekne, že právě ponížil ležáky? A všimli jste si, kolik se v hovorech o fotbale používá básnických prostředků? To je jen hrstka otázek, kolem nichž se točí Podzemí slov – knížka pro ty, kteří se rádi zamýšlejí nad řečí, již ostatní používají bez rozmyslu. Prostřednictvím krátkých kapitol v ní nahlédneme pod povrch češtiny. A kdo ví, možná tam najdeme i nějaké paralely s životem jako takovým.
„Jak už vyplývá z názvu, prostě o slovech a češtině. My lidé totiž obvykle svojí rodnou řečí komunikujeme zcela přirozeně, s lehkostí a bez větších potíží. Málokdy se už ale pozastavujeme nad tím, proč že jsme danou skutečnost označili tak, a tak nebo kde se výraz, který jsme právě vypustili z úst, v našem jazyce vzal. Právě tyto taje našeho jazyka přitom leckdy skrývají mnoho zajímavého – překvapivé souvislosti, nevšední příběhy i podivuhodná tajemství. A právě o nich je řeč v Podzemí slov. V knížce zkrátka dostanete možnost prozkoumat, co se skrývá pod povrchem jazyka, jejž všichni používáme dnes a denně.“