Region CEE-6 zažívá růst trhu s rezidenčními nemovitostmi. Podnítila jej zejména sílící poptávka, která souvisí zejména se zvyšujícími se obavami o budoucí cenovou dostupnost bydlení a další vývoj ekonomiky. Asi největšímu problému s dostupností přitom v rámci regionu, do něhož patří Rumunsko, Bulharsko, Polsko, Slovensko, Maďarsko a Česko, čelí Praha – průměrná cena bytu o rozloze 60 m² zde odpovídá 18násobku průměrného ročního platu, což představuje výrazné zhoršení oproti roku 2019. Vyplývá to z analýzy společnosti Colliers, předního poskytovatele diverzifikovaných profesionálních služeb v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic.
„Nejvyšší nákupní aktivitu na trhu s bydlením aktuálně zažívá Polsko. Zvýšenou poptávku zaznamenávají také trhy v Rumunsku, Bulharsku a Maďarsku. Co se dostupnosti týče, nejlepší situace panuje v Rumunsku. Na Slovensku, v některých částech Polska, v Maďarsku a v Česku naproti tomu rostou náklady, které pro potenciální kupce představují výzvu,“ komentuje situaci Josefína Kurfürstová, senior analytička společnosti Colliers v regionu CEE.
Praha čelí problémům s dostupností
Praha v rámci regionu čelí jedněm z největších problémů s dostupností – průměrná cena bytu o rozloze 60 m² zde odpovídá 18násobku průměrného ročního platu, což představuje výrazné zhoršení oproti roku 2019. Průměrné nájemné v Praze dosahuje 18,79 EUR/m² měsíčně, což od roku 2019 znamená 60 % nárůst.
Ceny nemovitostí a nájmů rostou napříč všemi významnými městy. V Brně se průměrné nájemné vyšplhalo na 16,15 EUR/m² s nárůstem o 71 % od roku 2019, zatímco v Ostravě dosahuje 8,81 EUR/m² s nárůstem o 22 %. Prodejní ceny bytů v Brně dosáhly průměru 5 329 EUR/m² (nárůst o 80 % od roku 2019) a v Ostravě 3 630 EUR/m² (nárůst o 107 %). Vše souvisí i s demografickými vyhlídkami České republiky, které se výrazně liší podle regionů. Zatímco Praha a Brno patří k městům s pozitivním demografickým výhledem a očekávaným nárůstem populace o 12-16 % mezi lety 2020-2050, jiná města jako Ostrava čelí předpokládanému populačnímu poklesu. Brno si udržuje silnou pozici univerzitního města s 89 studenty na 1000 obyvatel.
Investice do nájemního bydlení
Vysoké náklady na financování bydlení začínají pro řadu regionů představovat značnou výzvu a dávají prostor rozmachu profesionálního nájemního bydlení. V regionu se utvořila malá, ale vlivná skupina hráčů, kteří postupně rozšiřují působnost a celý sektor profesionalizují. Jedná se například o společnosti Heimstaden Bostad, AFI Europe, Zeitgeist Asset Management, CTR Group či Kooperativa Vienna Insurance Group. Varšava a Praha jsou v rámci regionu v čele rozvoje soukromého nájemního sektoru s více než 8 000, resp. 6 000 jednotkami. Varšava plánuje svůj fond téměř zdvojnásobit a v Praze se připravuje výstavba více než 2 000 dalších jednotek. Klíčovým hráčem se stává také Bukurešť, kde se v blízké budoucnosti očekává výstavba více než 3 000 jednotek.
Růst zaznamenává i sektor účelových studentských apartmánů, v Polsku meziročně o téměř 70 % a v České republice o 21 %. Praha je jedním z nejvýznamnějších univerzitních měst regionu se 142 studenty na 1000 obyvatel. Největším a nejrychleji rostoucím trhem v regionu se stává Varšava, kde je v současné době ve výstavbě téměř 2 400 jednotek a více než 13 700 jednotek je v Polsku ve fázi plánování.
Z hlediska udržitelnosti se český rezidenční trh postupně přizpůsobuje novým standardům. Developeři začínají více využívat certifikace jako BREEAM a LEED, i když zatím v menší míře než v sousedním Polsku. Česká republika je po Polsku druhým největším trhem v regionu z pohledu počtu certifikovaných rezidenčních projektů.