V pražském hotelu Mandarin Oriental se tradičně v pátek 21. dubna odehraje aukce mincí, bankovek a dalších vzácných numismatických předmětů. Sběratelé budou mít na místě možnost vybírat z celkového počtu 492 položek, od následujícího pondělí, 24. dubna v rámci elektronické aukce pak z dalších 2296 kusů, a to až do 27. dubna. Celková hodnota aukce tak s téměř 2800 nabízenými položkami bude činit zhruba 100 milionů korun. Hitem letošní aukce bude 5 halíř 1924. Akci pořádá největší aukční dům s numismatikou v České republice a na Slovensku, Macho & Chlapovič.
Jubilejní 30. aukce, pořádaná aukčním domem Macho & Chlapovič, se bude skládat ze vzácných mincí, bankovek, ale i třeba medailí. „Highlightem“ pátečního dne bude vzácný 5 halíř (pětihalíř) z roku 1924, zachycený v Kremnické bance v době první republiky. Tato mince je označována jako nejvzácnější a nejzáhadnější československá oběhová mince, a to z toho důvodu, že není dodnes jasné, proč byla vlastně vyražena. Poté došlo k tomu, že prasklo razidlo a některé mince byly doraženy pouze pro prominenty. V 80. letech se objevily další kusy 5 halíře 1924, které byly raženy jako dárek pro prominentní členy delegací mincovny. Na avizované aukci se však bude dražit původní kus, který nemá známky prasklého razidla a má zřejmý původ, protože byl odchycen v bance a děděn v rodině Ritterů. Vyvolávací cena této mince činí 30.000 EUR (cca 750 tisíc korun.)
Zmíněný 5 halíř však není mincí s nejvyšší vyvolávací cenou. Nejdražší mincí je extrémně vzácný 5 dukát (pětidukát) z roku 1675 Leopolda I. vyražen v bratislavské mincovně. „Jedná se o kabinetní kus s nádhernou patinou a zrcadlovým leskem v plochách. Dozajista je to nejhezčí známý kus.“ uvádí Elizej Macho, spoluzakladatel aukční síně Macho & Chlapovič a pokračuje. „V aukci se bude každopádně dražit mnoho dalších neobyčejných položek. Patřit mezi ně bude například vzácný ročník svatováclavských dukátů 1951, a to ve všech čtyřech dukátových nominálech (10 dukát, 5 dukát, 2 dukát a dukát). Celková vyvolávací cena zmíněných 4 kusů je 240 tisíc EUR.“
V rámci aukce se objeví celá řada dalších vzácných numismatických předmětů. Mezi nejzajímavějšími kousky budou například keltské mince z poloviny 3. století před Kristem, inspirované řeckými mincovými motivy. V keltském stylu postava Atény Alkidemos anebo typ s vyobrazením galské hlavy. Za zmínku stojí určitě i tolar z nalezeného pokladu „Lékárna“, kdy v roce 1919 v Českých Budějovicích dělníci při přestavbě domu U bílého anděla nalezli poklad lékárníka Georga Seifferhelda. Poklad se skládal z řady dukátů, dvoutolarů, stovek tolarů a drobných mincí.
Zajímavou položkou aukce bude i extrémně vzácná medaile z roku 1765. Autorem je dvorní medailér vídeňské mincovny Anton Wideman. Medaili vytvořil na přijetí císařského titulu Josefa II. a na nastoupení spoluvlády s ovdovělou císařovnou Marií Terezií. „Sběratelé budou dražit exemplář, který je ve špičkově zachovalém stavu, pochází z francouzské šlechtické pozůstalosti a její vyvolávací cena bude 60 tisíc EUR.“, zakončuje Elizej Macho.