Vzájemná spolupráce a další možnosti globálního rozvoje – i to si slibuje společnost Huawei ze sdílení svého know-how s celým ICT ekosystémem prostřednictvím patentů. Jako jeden z největších držitelů patentů na světě, firma v minulém týdnu zveřejnila nové sazby za licenční poplatky u patentů za technologie v segmentu chytrých telefonů, Wi-Fi a IoT.
Technologický gigant se v uplynulých dvaceti letech významně podílí na tvorbě klíčových standardů v oblasti informačních a komunikačních technologií – jako jsou 5G, Wi-Fi a kodeky pro audio a video – a v této roli hodlá pokračovat i do budoucna společně s ostatními hráči v odvětví. „Společnost Huawei je ochotna sdílet se světem špičkové inovace ve formě patentů,“ uvedl Sung Liou-pching, právní ředitel společnosti, během každoroční akce IPR Forum věnované inovacím a ochraně duševního vlastnictví v čínském Šen-čenu. „Tento krok podpoří společný udržitelný rozvoj průmyslových odvětví na celém světě,“ dodal Sung.
Společnost Huawei se zavázala poskytovat licence na své patenty označené SEP (Standard Essential Patent) za spravedlivých, přiměřených a nediskriminačních podmínek (známé pod pojmem FRAND). Během výroční akce zveřejnila sazby licenčních poplatků týkajících se technologií v oblasti 4G a 5G telefonů, zařízení Wi-Fi 6 a IoT, tedy všech segmentů, v nichž je Huawei nejvýznamnějším vlastníkem SEP. Horní hranice sazeb pro telefony 4G činí 1,5 amerického dolaru (USD) za kus, za 5G telefony pak 2,5 USD za kus. Licenční poplatky pro spotřebitelská zařízení Wi-Fi 6 byly stanoveny na 0,5 USD za kus, pro zařízení IoT-Centric jde o jedno procento z čisté prodejní ceny, maximálně 0,75 USD. Sazba pro zařízení IoT-Enhanced se pohybuje v rozmezí 0,3-1 USD za kus. Firma Huawei současně spustila oficiální licenční webové stránky, které nabízejí podrobnosti o všech bilaterálních licenčních programech společnosti.
Alan Fan, viceprezident společnosti a ředitel oddělení pro duševní práva, zdůraznil, že klíčem k udržitelným inovacím je pozitivní cyklus, v jehož rámci jsou inovátoři chráněni, kompenzováni a podporováni. „Věříme, že přiměřené sazby licenčních poplatků budou stimulovat vytváření i zavádění inovací,“ podotkl Fan. Huawei doposud uzavřela téměř 200 dvoustranných patentových dohod, vedle toho více než 350 společností získalo licence na patenty společnosti Huawei prostřednictvím patentových poolů. V roce 2022 se příjmy Huawei z licenčních poplatků pohybovaly ve výši 560 milionů dolarů.
Podle náměstka generálního tajemníka Mezinárodní telekomunikační unie Tomase Lamanauskase je Huawei klíčovým hráčem při podpoře finančně efektivních a inkluzivních inovací velkého rozsahu. „V době, kdy nadále řešíme globální výzvy a pracujeme na naplnění cílů udržitelného rozvoje (SDGs), jsou nápomocné politiky a rámce nezbytné pro podporu rozkvětu inovačních ekosystémů.“ uvedl Lamanauskas. V uplynulých letech uzavřela Huawei patentové licence například s výrobci telefonů Samsung a Oppo a s výrobci automobilů včetně Audi, Mercedes Benz, BMW, Porsche, Subaru, Lamborghini a Bentley.
Za obrovské množství patentů vděčí firma především svým masivním investicím do oblasti výzkumu a vývoje. V loňském roce Huawei vynaložila na výzkum a vývoj 23 miliard dolarů, přičemž pro tento sektor pracovalo v rámci společnosti 114 000 lidí, což je 55 % z celkového počtu zaměstnanců.