Red Hat, Inc., přední světový poskytovatel řešení založených na open source technologiích, představil Ansible Lightspeed, novou generativní službu AI pro automatizaci Ansible. Služba je navržena tak, aby pomohla zajistit konzistentní a přesné zavedení automatizace v rámci celé organizace, usnadnila začínajícím uživatelům automatizovat úlohy a zároveň zbavila zkušené experty na automatizaci zátěže spojené s vytvářením jednoduchých úloh.
V současném období dynamického vývoje odvětví a ekonomické nejistoty jsou podniky nuceny zvládnout více s menším objemem zdrojů. Organizace potřebují celou škálu talentů, aby si zachovaly odolnost, rozvíjely inovace a plně využily investice do hybridního cloudu a automatizace, přičemž nedostatek klíčových dovedností v IT může tyto žádoucí výstupy ohrozit. Podle IDC se „90 % globálních organizací bude do roku 2025 potýkat s krizí dovedností v oblasti IT“,[1] což znamená, že „do roku 2026 se podnikům, které účinně neřešily nedostatek talentů a digitálních dovedností, omezí možnosti růstu příjmů o 20 %“.[2] Na druhou stranu „ředitelé IT, kteří v důsledku nedostatku kvalifikovaných pracovníků investovali do platforem pro zavádění digitálních technologií a technologií pro automatizované vzdělávání, zaznamenají do roku 2025 až 40% nárůst produktivity, což jim zajistí i rychlejší získávání odborných znalostí.“[3]
Ansible Lightspeed představuje další fázi projektu Wisdom, která je zpřístupněná uživatelům, přispěvatelům, zákazníkům a partnerskému ekosystému společnosti Red Hat. Služba bude s využitím zpracování přirozeného jazyka integrována se službou Watson Code Assistant, která by měla být všeobecně dostupná ještě letos, a umožní přístup k základním AI modelům IBM a rychlé vytváření automatizačního kódu. Hodnota, kterou má Watson Code Assistant (v technickém preview) přinést podnikům, spočívá v řešení nedostatku dovedností a efektivity potřebné ke zkrácení doby dosažení užitku z automatizace.
Ansible Lightspeed je navržena s ohledem na potřeby vývojářů a operátorů a uživatelům Ansible umožňuje výrazně zvýšit produktivitu při zadávání jednoduchých pokynů v angličtině, a zároveň usnadňuje převádět jejich odborné znalosti z určité oblasti do kódu YAML pro vytváření nebo úpravy Ansible Playbooks. Uživatelé mohou také poskytnout zpětnou vazbu, která pomůže model dále trénovat.
Na určitou oblast zaměřená umělá inteligence kombinuje sílu zkušeností z první ruky s technickými inovacemi a umožňuje začlenit umělou inteligenci do technologií specifických pro danou oblast, jako je například automatizace, a řešit tak její specifické výzvy. Protože je vytrénována uživateli, kteří mají základní znalosti o reálných aplikacích, umožňuje Ansible Lightspeed ihned poskytovat konzistentnější a kvalitnější doporučení pro konkrétní úkoly. Díky tomu může rychle přinést skutečnou hodnotu – v oboru, jazyce i pozici uživatele.
Společnosti Red Hat a IBM poskytnou prostředí Ansible Lightspeed, které je založené na transparentnosti, spolupráci a možnosti volby, přičemž hlavní prioritou je správné přiřazování zdrojových kódů a možnost volby přispěvatelů v upstreamu, zda svou prací přispějí k dalšímu ladění modelu či nikoliv.
Technologické preview Ansible Lightspeed s IBM Watson Code Assistant bude k dispozici později během letošního roku.